Corian a modern mosdók alapanyaga / tisztaság & műalkotás
A fa és a laminált anyagok szinte kizárhatóak erről a területről. Mosdópultnak a tömör fa csak heti szintű olajozással alkalmazható, ami kevés ember esetében életszerű.
A laminált mosdópult (ami a Magyarországon eladott mosdópultok 90-95%-a) a teljes szerkezet vízállóságának hiány miatt (csak a tetejük vízálló, az is csak akkor, ha nem fúrják ki őket a csapnak például; az oldaluk nem vízálló, az aljuk még inkább nem az) a legalkalmatlanabb mosdópultnak. Az ára ugyanakkor annyira kedvező, hogy a legolcsóbb mosdószekrények esetében ezt adják.
Csakhogy a penészedés – ami a legtöbb légzőszervi megbetegedés, az asztma és az allergia több száz válfajának is az okozója, hiszen a gomba spórák folyamatos jelenléte a levegőben könnyen túlterheli az immunrendszerünket – nyers fa felületek és hibás élzárástechnika alkalmazása esetén elkerülhetetlen.
A laminál mosdópultok másik jellemzője a hibás élzárástechnika vagy dekorok esetén a posztformingolás, ami a konyhában még elmegy, de egy 100% páratartalmat minden nap produkáló helyiségben már aggályos.
A penészgombák többsége ugyanis él-hal a fáért. Márpedig a penészedés egy lakásban mindenképpen kerülendő.
Figyelem: nem vízálló élzárás a hagyományos úgynevezett EVA élzárás, a lézer és a plazma élzárás is.
Szerencsére léteznek a bútort teljes egészében lefedő, vízálló anyagból készült mosdótálak, amelyek a mosdópult kérdését megoldják.
A porcelántól az öntött márványom át a rozsdamentes acélig a múlt képviselői már alkalmasabbak mind mosdónak, mind mosdópultnak. Egytől egyig vízállóak. Talán a mai kor ízlésének kevésbé megfelelőek, de technikailag ebben a tekintetben megfelelőek.
A kerámiák legalább 10.000 éve, de a porcelánok is több mint 1.000 éve velünk vannak. Nevét a porcelán disznóról kapta, mert olyan disznó színű. Alapvetően igazi gagyik készülnek belőle, de azért ne feledkezzünk meg az iparművészet remekeiről, a meisseni, a herendi és zsolnai, meg mások termékeiről.
Persze a bolti olcsó mosdók jellemzően nem ezekből a kiváló műhelyekből kerülnek ki, habár készül belőlük modern kivitel is. A mosdópultra ültetett modelleket – a laminált és fa felületekről írtak miatt – azonban el kell felejtenünk.
Nem sokkal esztétikusabbak a zománc mosdótálak sem. A zománc tulajdonképpen üveg, üveg bevonat jellemzően acélon, ami elég szépen hangzik. Úgy, hogy szilícium-dioxid, kvarc, még jobban. Ráadásul az üveg ősi alapanyag, 6-7.000 éve használ olvasztott kvarchomokot az emberiség.
Sajnos, olyan silány kinézetű termékek készülnek manapság ezzel a technológiával, hogy kár is rá a szót vesztegetni.
Üveg mosdó. Az üveget szeretjük mind fizikai tulajdonságai (nem porózus, saválló, jól tisztítható stb.), mind esztétikai jellegük miatt. Csak sajnálhatjuk, hogy igazán kifinomult fürdőszobai mosdótál és mosdópult nem készül belőle.
A ráültetett kivitel – mint többször volt szó róla – kizárólag nem fa és nem laminált mosdópult esetén elfogadható. Üveg mosdópulttal megfelelő, ha nem is túl higiénikus a mosdópult és a mosdótál találkozásánál keletkező baktériumtenyészetek miatt.
Az üveg mosdótál üveg mosdópulttal együtt elfogadható. Kár, hogy nem megy hozzá semmi. Sem a festett ajtófront, sem a fa, de még az üveg ajtófront sem igazán. Tényleg kár érte.
A 90-es években divatos lavórszerű üveg mosdótálak fölött eljárt az idő. Már Kelet-Európában is csak az elképesztően alacsony ára viszi még a keresletet.
Gránit és márvány a fürdőszobában. Nos, igen, a modern akril anyagok megjelenéséig, aki felső kategóriás fürdőszobát szeretett volna magának, az padlótól a plafonig márvánnyal burkolta a helyiséget.
Még ma is van húzása az ilyen megoldásnak, de a modern, sokkal letisztultabb, nem annyira cirmos felületek teljesen háttérbe szorították ezt a nemes anyagot.
Igaz, nem sok embernek van annyi pénze, hogy a falait is Coriannal burkolja, oda inkább az olcsóbb greslapokat, műköveket teszik, a méregdrága ásványi lapok (Corian, LG HI MACS, Samsung Staron stb.) számára megmarad a mosdótál és a mosdópult, esetleg a dizájn-kád.
Valódi kőből választhatunk márványt, gránitot, ónixot, amelyeket a műgyanta bevonat megvéd a fürdőszobában elforduló vegyszerek káros hatásától.
Két aggályos részlet mellett nem mehetünk el szótlanul. Az egyik az összeillesztésük, amely során mind az erezet összevisszasága, mind a fugázás és a dilatációs hézagok kialakítása a mai ízlésnek nem megfelelő, szedett-vedett hatást kelt.
A másik, hogy nagyon kevesen veszik maguknak a fáradságot, hogy elképesztő mennyiségű munkával, mosdótálat faragjanak a kemény kőből, így az jellemzően más anyagból készül, amit csak úgy oda vágnak a kőhöz. Az a fehér folt a gyönyörű márványon viszont tönkre vágja a képet.
Arra viszont ügyeljünk, hogy gyárban készüljön a mosdó, mert ha a belső íveket csak úgy kiszilózza a köves, annál szörnyűbbet el sem lehet képzelni. Ám ha szépen készülnek az illesztések, akkor működik az egész.
Ha alá építjük, ha rá építjük, olyan szerencsétlen kinézetet kölcsönöz a kombónak, hogy jobb, ha hagyjuk az egészet a fenébe. Ha nem találunk gyártót, amelyik mosdót is ad és mosdópultot is ugyanabból a kőből, akkor befürdünk a szép terveinkkel.
Nehéz fokozni a borzalmakat, de a 90-es években divatos lavór-mosdó és gránit kombóval, kiszilózott vastag gránit vízzáróval azért még lehet.
A szintbe vagy alá épített is aggályos, mert nagyon penészedik, de ha csak így rátesszük, akkor még csúnya is.
Öntött márvány mosdó. Az ütős név elég szerény belsőt takar. Márvány, az nincs benne egy gramm sem, helyette az olcsó és lágy mészkő, valamint festékpigmentek használatosak. Egy gealcoat, egy kenőcs, egy bevonat óvja a károsodásoktól, ami ha lejön, a termék minden pozitív tulajdonságát elveszíti. Teljesen más kategóriát képviselnek az anyagában antibakteriális termékek.
A poliészter gyanta, ami összetartja a mészkő zúzalékot, az olcsóság érdekében került az elegybe, hiszen az akril, de még a sima epoxigyanta is 7-8-szorosába kerül. Magunk is készíthetünk mosdót, ha van pár ruppiánk:
https://www.indiamart.com/proddetail/cultured-marble-polyester-resin-11072625212.html
Meg kell vallanunk, nem vagyunk rá büszkék, de verhetetlen ára miatt mi is értékesítünk öntött márvány mosdóval készült fürdőszobai bútort.
Kőzetszemcsés akril mosdó / ásványi lapok. A Corian és csúcskategóriás mobiltelefonokat gyártó cégek (Samsung, LG) által továbbfejlesztett változatai: LG HI MACS, Samsung Staron anyagában, az akrilban gyökerező módon a baktériumok szaporodását gátló termékek.
Létezik ugyanakkor laborok és műtők számára gyártott, kifejezetten antibakteriális ásványi lap is, amiből mosdó és mosdópult egyaránt készül.
A kőzetszemcsés akryl nem porózus, anyagában vízálló, higiénikus, sőt létezik belőle antibakteriális felület!
Az ára az, ami riasztó, különösen az LG HI MACS. Remek tulajdonságai azonban bőven kárpótolnak bennünket. Ha az ember egészségéről van szó, ésszerűen többet vagyunk hajlandóak áldozni, hiszen megtérül a befektetés a kisebb mértékű gyógyszerhasználattól, az alacsonyabb megbetegedési rátán át a kellemesebb közérzetig ezer és egy módon.
Az akril mindig is más kategóriát képviselt, mint a többi termék. A neves gyártók nem véletlenül kerülik az olcsó poliészter gyantát.
Minőségi konyhabútor tervezés alkalmával több száz ilyen és hasonló kérdés merül föl, ha és amennyiben megfelelő tudású konyhabútor tervező segíti a munkánkat. Végül – csodák csodája – olyan kinézetű konyhabútort kapunk, amilyeneket a magazinok legszebb lapjain láthatunk, ráadásul ergonomikus, zónákra osztott kivitelben, amire NEM egyedi gyártásban körülbelül annyi az esélyünk, mint valóság-show celebnek, hogy fizikai Nobel-díjat kapjon.
Ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk dolgozni, mindenképpen szükségünk van egy alaprajzra, amelyen szerepelnek a fal méretek, a kiállások (gáz, víz, elektromos), illetve a nyílászárók nyitásiránnyal és parapet magassággal.
A konyhabútor legmeghatározóbb elemének, az ajtófrontok színének a kiválasztása két lépésben történik. Előzetesen a konyhastúdióban. Mivel azonban nem biztos, hogy az Ön lakáséban azonosak a fényviszonyok, a reflexió és a világítás színhőmérséklete, mint a konyhastúdióban, hatalmas a veszélye annak, hogy az az szín, amit a konyhastúdióban tetszik, otthon kopottasnak, vagy pusztán irritálónak tűnik majd. Gagyi dolog ezért a konyhastúdióban véglegesen színt választani. A szín véglegesítése minden professzionális konyhastúdiónál a vevő lakásában, felmérés alkalmával történik meg.
Minél fényesebb egy felület, annál érzékenyebb. Biztosan tapasztalta már ezt autója középkonzolán, a sebváltó környékén vagy egyszerűen mobiltelefonja hátulján. Egy konyhabútor olyan hamar lelakottá válik, ha nincs egy speciális eljárással karcolódásmentesítetté téve az ajtófrontja, hogy erről csak rémtörténeteket tudnék mesélni.